Главная страница » Новости » Новости Славутича и региона » Обов’язкова частка у спадщині. Поради нотаріуса

Обов’язкова частка у спадщині. Поради нотаріуса

 
У попередній моїй статті я розповідала читачам про заповіт. Тому, в цій статті, доцільно було б розповісти Вам про окрему категорію спадкоємців, які мають право на обов’язкову частку у спадщині незалежно від змісту заповіту.

Право на обов'язкову частку у спадщині - це особисте майнове право непрацездатних спадкоємців першої черги отримати визначену законом частку у спадщині незалежно від змісту заповіту.

Перелік осіб, які мають право на обов’язкову частку у спадщині є вичерпним.

Відповідно до ст. 1241 ЦК України малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка). Тобто можна сказати, що таким чином законодавець захищає більш «вразливу» категорію спадкоємців першої черги.

Звертаю увагу на те, що зазначені вище обставини мають існувати на день відкриття спадщини, тобто на день смерті спадкодавця.

Малолітньою вважається дитина до досягнення нею чотирнадцяти років. Неповнолітньою вважається дитина у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років. Якщо неповнолітня особа набуває повної цивільної дієздатності (у разі реєстрації шлюбу особи, яка не досягла повноліття, або у випадку, якщо особа, яка досягла шістнадцяти років, працює за трудовим договором, а також якщо неповнолітня особа записана матір’ю або батьком дитини), вона зберігає за собою право на обов’язкову частку.

Непрацездатна повнолітня особа – це особа, яка досягла пенсійного віку, встановленого законом, або є інвалідом I, II чи III групи. Хочу звернути увагу, що у осіб, які не досягли встановленого чинним законодавством пенсійного віку на день відкриття спадщини, але які мають право на отримання пенсії на пільгових підставах, право на обов’язкову частку у спадщині не виникає.

Хочу наголосити на тому, що спадкування обов'язкової частки є правом, а не обов'язком спадкоємця. У зв'язку з чим такі особи мають реалізувати своє право шляхом прийняття спадщини (тобто подати до нотаріуса заяву про прийняття спадщини), та, відповідно, можуть відмовитися від нього (шляхом подання заяви про відмову від прийняття спадщини). При цьому малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, якщо не відмовилися від неї, тобто подавати заяву про прийняття спадщини для цієї категорії спадкоємців не потрібно, а от при відмові від прийняття спадщини подання відповідної заяви є необхідним.

Документальними доказами того, що особа відноситься саме до цієї категорії спадкоємців, тобто має право на обов’язкову частку, є: щодо малолітніх та неповнолітніх дітей – свідоцтво про народження; щодо осіб, які досягли пенсійного віку – пенсійне посвідчення; щодо інвалідів І, ІІ, ІІІ групи – пенсійне посвідчення та/або довідка МСЕК про надання особі статусу інваліда відповідної групи.


Ольга Малашенко

Теги: Спадщина, оформлення, нотаріус, Ольга Малашенко

Добавить в:
 
 
сайт Объява