Завантаження ...
Новобудови Києва
Новобудови Києва

Порядок оформлення згоди батьків на виїзд за кордон. Поради нотаріуса

Скоро літо, розпочинається пора відпусток і батькам потрібно правильно оформити документи для виїзду дитини за кордон. Стаття 33 Конституції України передбачає, що кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування...

Скоро літо, розпочинається пора відпусток і батькам потрібно правильно оформити документи для виїзду дитини за кордон.

Стаття 33 Конституції України передбачає, що кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України. Це стосується повнолітніх громадян, а щодо дітей - стаття 313 Цивільного кодексу України передбачає, що особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України.

Особа, яка не досягла шістнадцяти років, має право на виїзд за межі України у супроводі батьків (усиновлювачів), піклувальників, а якщо без батьків, то за їх згодою в супроводі уповноважених осіб.

Правила перетинання державного кордону громадянами України, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 року №57 зі змінами і доповненнями, передбачають, що:

виїзд за межі України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків за нотаріально посвідченою згодою, здійснюється:

1)
за нотаріально посвідченою згодою другого з батьків із зазначенням у ній держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі, якщо другий з батьків відсутній у пункті пропуску;

2) без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків, якщо другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджується записом про батька у свідоцтві про народження дитини, та який (яка) відсутній у пункті пропуску або якщо у паспорті громадянина України для виїзду за кордон, з яким перетинає державний кордон громадянин, який не досяг 16-річного віку, або проїзному документі дитини є запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України чи відмітка про взяття на консульський облік у дипломатичному представництві або консульській установі України за кордоном.


Нотаріально посвідчена згода другого з батьків не вимагається у разі пред’явлення документів або їх нотаріально засвідчених копій, а саме: свідоцтва про смерть другого з батьків; рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків; рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім; рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним; рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків; довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері).

У відповідності зі ст. 242 Цивільного кодексу України батьки (усиновлювачі), опікуни, піклувальники не мають права передавати свої права іншим особам, тобто зробити заяву на виїзд можуть батьки тільки особисто, надати такі повноваження по довіреності не можливо.

Згоду батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників на виїзд дитини за кордон слід оформляти у вигляді заяви.

Справжність підпису батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників на такій заяві повинна бути нотаріально засвідчена. Згідно ст. 45 Закону України «Про нотаріат» заяви підписуються у присутності нотаріуса, який засвідчує справжність підпису.
На підставі ст. 34 Закону України «Про нотаріат», нотаріуси (державні та приватні) засвідчують справжність підпису на заявах, які мають бути викладені на спеціальних бланках нотаріальних документів.

Місце вчинення цієї нотаріальної дії не залежить від місця проживання заявників або місця проживання дитини.

Також слід мати на увазі, що виникла необхідність засвідчення справжності підписів батьків на заявах про їх згоду на в’їзд на тимчасово окуповану територію – Автономну Республіку Крим та міста Севастополя та на неконтрольовану територію Луганської та Донецької областей та їх виїзд з цих територій.

Встановлений особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території.

Так, згідно пункту 3 Порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2015 р. № 367, в’їзд на тимчасово окуповану територію України громадян України, які не досягли 16-річного віку, здійснюється через контрольні пункти за умови пред’явлення паспорта громадянина України, або паспорта громадянина України для виїзду за кордон, або проїзного документа дитини, з дотриманням вимог, передбачених для таких осіб пунктами 3-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57.

Щодо згоди батьків на тимчасовий в’їзд їх дітей на неконтрольовану територію (у район проведення Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей (район АТО)), то в’їзд на неконтрольовану територію дітей, які не досягли 16-ти річного віку, здійснюється з дотриманням вимог, передбачених для таких осіб вищевказаними Правилами.

Батьки, будьте уважні при оформленні заяви на виїзд дитини за кордон, перед зверненням до нотаріальної контори уточніть необхідну інформацію в уповноваженому органі, в який ви будете надавати заяву (Державна прикордонна служба України, відповідні посольства іноземних держав). Приємних подорожей!


З повагою, завідувач Славутицькою міською
державною нотаріальною конторою Київської області
Наваліхіна Олена Олександрівна

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: